Światowy Dzień Serca

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

  
 

W tym roku Światowy Dzień Serca przypadł na 27 września.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca uczniowie naszej szkoły zaakcentowali swoje wsparcie tym obchodom, czerwonym elementem swojej garderoby. Dominik Kwoka uczeń klasy ósmej przedstawił informacje przez radiowęzeł, przypominające o podejmowaniu regularnej aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu i rezygnacji z palenia papierosów.

Jest to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób układu sercowo-naczyniowego, wykonywania badań diagnostycznych oraz promocję zdrowego stylu życia. Na świecie obchody organizowane są od 2000 roku, w naszym kraju pomysł przyjął się w 2002 roku. Wydarzenie to organizuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Podczas Dnia Serca w wielu miastach dochodzi do spotkań oraz wykładów związanych z podnoszeniem świadomości społeczeństwa na temat zatrzymania krążenia oraz pomocy, jaką możemy dokonać w sytuacji, gdy natrafimy na osobę, która jej potrzebuje. Organizowane są pokazy z ratownikami medycznymi, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać resuscytację. Uczestnicy mają szansę doskonalić swoje umiejętności na tak zwanych fantomach. Zdaniem ekspertów, dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca, szanse na przeżycie wzrastają do nawet 50%. Niezwykle ważne jest samodzielne udzielenie pierwszej pomocy zanim dotrze karetka. Zdaniem Europejskiej Rady Resuscytacji 100 tysięcy osób rocznie mogłoby uniknąć śmierci w przypadku, gdy uzyskaliby pomoc od osób, które znajdują się w ich otoczeniu. Niestety wiele z nich niepotrzebnie boi się udzielania pomocy.

W zorganizowanych punktach medycznych, można również bezpłatnie zmierzyć i oznaczyć między innymi: wysokość ciśnienia tętniczego, wagę ciała oraz BMI, poziom cukru i cholesterolu we krwi jak również uczestniczyć w warsztatach zdrowego odżywania prowadzonych przez dietetyków. Do akcji włącza się wielu sportowców, promując tym samym rekreacyjną aktywność fizyczną, między innymi poprzez trening z ich udziałem. Dla serca ważny jest systematyczny trening, ponieważ powiększa i podwaja on sieć naczyń krwionośnych w organizmie, dzięki czemu więcej bogatej w tlen krwi może dotrzeć do serca. Regularnymi ćwiczeniami można nie tylko wzmocnić serce, ale także obniżyć poziom złego cholesterolu i cukru we krwi, oraz zmniejszyć ciśnienie tętnicze.

Kilka informacji dotyczącej chorób serca

Przyczyną uszkodzenia serca może być m.in. zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba zastawek serca, choroby wrodzone, nadużywanie alkoholu.

Choroby te prowadzą do niewydolności serca. Mówi się wtedy, że jest to stan, w którym chore serce nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi i dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do aktualnych potrzeb. Wówczas człowiek odczuwa zmęczeni i duszności.

Niewydolność serca najczęściej dotyczy osób powyżej 60. roku życia, jednak może wystąpić w każdym wieku, również u dzieci i młodzieży. Niewydolność serca pojawia się nagle lub stopniowo, jest chorobą postępującą, ale współczesne leczenie oparte na współpracy z pacjentem i jego rodziną jest w stanie ją zatrzymać, a nawet spowodować ustąpienie choroby.

Tak więc należy dbać o siebie, biorąc aktywny udział w poprawianiu swojego stanu zdrowia. Zmiana stylu życia może mieć pozytywny wpływ na jego jakość. Dlatego też bardzo ważne jest by wiedzieć, jak funkcjonuje nasze serce i jak możemy o nie dbać.

____________________________________________________

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...


 
 

  

© Copyright Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bratkowicach